فیلتر هوا

یک موتور کامیون باری قدرتمند فقط برای سوزاندن یک لیتر سوخت به 12000 تا 20000 لیتر هوا نیاز دارد. اما این هوا موتور را تهدید می‌کند. این هوا شامل گرد و غبار ، بخار صنعتی ، گازهای خروجی و سایر ذرات است. تمیز کردن هوای ورودی به سیلندرها از گرد و غبار برای جلوگیری از سایش در سیلندرها و طولانی شدن عمر موتور بسیار مهم است. برای اینکه موتور دیزل از  کار بایستد ، فقط 1 گرم گرد و غبار کافی است. می‌توان گفت که فیلتراصلی برای موتور دیزل، فیلتر هوا است.

فیلتر هوا همان‌طور که از اسمش پیداست برای تصفیه هوای ورودی به موتور و محافظت از آن در مقابل آلاینده‌هایی مثل خاک و  گرد و غبار به‌کار می‌رود و برای سلامت کلی آن بسیار حائز اهمیت است.

آیا فیلتر هوای کثیف باعث تخریب موتور می‌شود؟

   .به طور خلاصه بله، می‌شود. فیلتر هوای کثیف باعث رسوب آلاینده‌‌ها، کاهش جریان هوای ورودی به موتور و در نتیجه کاهش عملکرد آن می‌شود

نشانه‌های فیلتر هوای کثیف چیست؟
  • یکی از مواردی که می‌توان به کثیف بودن فیلتر پی برد، ظاهر کثیف و رنگ قهوه‌ای یا سیاه آن است.
  • نشانه دیگر، افزایش چشمگیر در مصرف سوخت است.
  • هوای خروجی از موتور نیز می‌تواند بیانگر مشکلات فیلتر هوا باشد. به این صورت که اگر از موتور بوی سوخت و با دود تیره رنگ خارج شود پس فیلتر هوای شما باید تعویض شود.
  • روشن شدن چراغ موتور دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها کثیف بودن فیلتر هوا می‌تواند باشد. پس به محض دیدن چراغ روشن دست از کار بکشید و شروع کنید به بررسی و اگر فیلتر هوا کثیف بود حتما آن‌ را عوض کنید.
  • وقتی قطعات موتور کثیف هستند، قدرت موتور آن‌طور که باید باشد نیست. پس اگر بالابردن سرعت ( گاز دادن) سخت شده باشد و دستگاه به کندی کار کند می‌توانیم بگوییم فیلتر هوا کثیف است.
  • روشن و خاموش شدن سخت موتور نیز یکی از نشانه‌های فیلتر هوای کثیف است.

می‌توان با هزینه کمی برای خرید و تعویض فیلتر هوا از هزینه بسیار بالای خرابی و تعمیر موتور جلوگیری کرد و باعث طولانی شدن عمر موتور و کارکرد مداوم و بهتر آن شوید.